NakupniCentrum.cz

Okenní závěsy a záclony na dobírku, levné záclony do kuchyně, dětské záclony Cars, Barbie, Pú, nařasená stahovací záclona Dante, tyče na záclony Alen, garnýže, konzole, koupelnový závěs e-shop, akce

Závěsy a záclony v interiéru dnes kromě clon omezujících průnik světla a pohled zvenčí do místnosti představují také jeden z nejdůležitějších módních doplňků. Současný trh je díky tomu bohatý na vzory, materiály, střihy, barvy, nabízí spotřebiteli i nejrůznější možnosti závěsných zařízení apod. Šijí se záclony a závěsy do oken zaměřené na dospělého i dětského zákazníka, výrobci přizpůsobují aktuální produkci i ročnímu období a jiným příležitostem. Textilní průmysl se v tomto směru samozřejmě řídí módními trendy.

Záclony můžeme klasifikovat dle různých hledisek: Rozlišujeme záclonu vícebarevnou či jednobarevnou, záclonu s výrazným dekorem (např. s pruhy), dále popisujeme tzv. voil záclonu (tj. záclona z klasické záclonoviny), organza záclona je zhotovena z lesklého materiálu, přírodní - režná záclona navozují dojem přírodních materiálů, oblíbená je dnes i provázková záclona sestavena z jednotlivých provázků, crashovaná záclona je vyrobena z látky s mačkanou strukturou či síťovaná záclona s výraznými oky, dále se používá pojem žakárová záclona, což je záclona s ozdobným zakončením, bordurová záclona s bordurovým vzorem, žádaným zbožím je dnes i záclona s dětskými motivy (např. dětské záclony Cars, záclony Pú, záclona Barbie či záclona Spiderman a další), vitrážová záclona je záclona menších rozměrů sloužící jako dekorace částí okenních otvorů. Důležité je také konečné aranžmá záclon, v současnosti je oblíbená například nařasená stahovací záclona, žádaná je i záclona do oblouku, přestože tato úprava již dnes není moderním řešením.

Okenní závěs dnes slouží téměř výhradně jako interiérový doplněk, neboť funkci zatemňování oken v posledních letech přejaly ve značné míře žaluzie, markýzy či rolety. Klasické jsou samozřejmě textilní závěsy. Prodej je však čím dál více úspěšný i v případě jiných materiálů – uplatnění nachází například bambusový závěs či závěs z korálků. Je možné zakoupit také tzv. blackout závěsy, které zajistí úplné zatemnění. Rozlišujeme také závěsy žinylkové a crash závěsy zhotovené z těžších matriálů, což umožňuje lepší stínění. Stejně jako v případě záclon můžeme i závěsy dále členit podle barvy, převažujícího vzoru apod. Specifické nároky na materiál má pak koupelnový závěs. Obvykle je vyráběn buď z polyesteru s impregnací, nebo z PVC, a to nejčastěji ze slabší PEVy či silnějšího vinylu.

Závěsný mechanismus záclon a závěsu se v průběhu let značně zdokonalil. V zásadě dnes existují dva hlavní systémy sloužící jako konzole na záclony - foto a popis naleznete např. na webové adrese www.heimtex.cz. Jedná se o garnýže na záclony a záclonové tyče. Rozdíl spočívá tom, že garniže na záclony obsahují kolejničky (jedno, dvoj nebo trojkolejničky) a jsou opatřeny dekorativními krycími čely. Tyče na záclony pak využívají systém kroužků, na nichž jsou záclony či závěsy upevněny pomocí háčků. Novinkou na trhu jsou pak tzv. garnýžové tyče, které mají design garnýže a představují kombinaci tyče s montáží do stěny a kolejnice. Žabky a kroužky na záclony, stejně jako garnýže využívají tří materiálů – kovu, dřeva a plastu.

Současný trh je na výrobce zaměřené na bytový textil velice pestrý. Kvalitní jsou například záclony Dante. Na webové stránce www.zaclony.cz naleznete kompletní nabídku této firmy, a to nejen záclony a závěsy. Akce, které tato firma pravidelně pořádá jsou velkou výhodou pro zákazníky. Týkají se výprodeje starých modelů a zbytkového zboží, ceny se mnohdy snižují až na 50% původní hodnoty. Slevy se vztahují na všechny typy výrobků – povlečení, voály, látky, záclony do obýváku i kuchyňské záclony. E-shop této firmy navíc poskytuje slevu 3% pro každého zákazníka. Mezi velmi oblíbené značky u nás patří také záclony Alen a jiné. Neznačkové a málo kvalitní záclony a další bytové textilie jsou dostupné i na běžných tržištích, k sehnání jsou tu levné záclony do kuchyně, obýváku, ložnice drobné vitrážové záclonky a řada ostatních doplňků. Takto zakoupené výrobky tohoto druhu jsou zřejmě nejméně kvalitní, avšak samozřejmě nejlevnější. Záclony na dobírku lze rovněž objednat prostřednictvím různých katalogů, kvalita je v tomto případě diskutabilní výrobek od výrobku.