NakupniCentrum.cz

Lampy a svítidla, lampy a osvětlení, stolní lampy do ložnice, lampy do obývacího pokoje, stolní dětská lampička, stojací lampy Massive, prodej, e-shop, levné

Vhodné osvětlení je pro pohodu domova velice důležité. Světlo a jeho intenzita má poměrně velký vliv na naši psychiku a spolupodílí se na vytváření atmosféry v dané místnosti. Rozdílné činnosti si žádají rozdílnou intenzitu světla, čemuž je nutné přizpůsobit osvětlení v každé části domu zvlášť. Vedle vlastní funkčnosti hraje taktéž důležitou roli design zvoleného zdroje světla, neboť lampy a svítidla jsou samozřejmě významnými interiérovými prvky.

Jednou z nejdůležitějších místností domu či bytu je obývací pokoj, v němž se scházejí všichni obyvatelé domácnosti i hosté. Vzhledem k tomu, že obývací pokoj slouží k různým činnostem (sledování televize, čtení, setkání s přáteli apod.) nelze omezit jeho osvětlení na pouhé jedno centrální světlo. Vhodnější je zvolit světelných zdrojů několik, čímž zároveň docílíme optického rozdělení jednotlivých částí prostoru. Centrální lustr bychom měli zachovat, vedle toho bychom však do místnosti měli pořídit také nástěnné lampy, které zajistí osvětlení nižší intenzity při sledování televize. V neposlední řadě bychom měli umístit stojací lampu poblíž křesla či pohovky, kde si čteme. Veškeré lampy do obývacího pokoje je nutné vybírat s ohledem na ostatní prvky v interiéru. V současné době jsou v oblibě lampy a lampyčky nejrůznějších druhů a stylů, žádaná je jak klasická podoba, tak moderního pojetí, stejně jako styl rustikální a starožitné stojací lampy. Rovněž ratanová stojací lampa může být stylovým doplňkem místnosti. Elegantně řešené jsou i stojací lampy Massive, typické svým jednoduchým designem. Jako velmi moderní relaxační svítidlo a zároveň dekorační prvek obývacího pokoje může posloužit např. lávová lampa (též magma lampa), která se dnes vyrábí v nejrůznějších designech. Specifickou atmosféru mohou naladit také japonské lampy, tyto jsou zhotovovány většinou z pískovce či mramoru a obvykle jsou určeny spíše pro použití do exteriéru, v menším provedení jsou ovšem nabízeny i jako interiérový doplněk.

Správně zvolené lampy a osvětlení všeho druhu vůbec jsou zásadní také pro funkčnost a bezpečnost kuchyně. Centrální osvětlení by se mělo nacházet nad jídelním stolem. Dále je důležité osvětlení pracovní plochy, a to v celé její délce. Nejvhodnějším a současně nejméně nápadným řešením jsou zářivky nebo několik bodových světel, která neoslňují oči. Zdroje osvětlení pracovní plochy se umisťují pod horní skříňky, aby byla celá plocha osvětlena rovnoměrně. Dostatek světla v prostředí varné desky pak poskytne digestoř.

Pro ochranu očí je také nezbytné zajistit kvalitní osvětlení psacího stolu. Nejdůležitějším úkolem stolních lamp je zajistit uživateli světelnou pohodu. Funkční svítidlo by mělo osvětlovat pracovní plochu z výšky cca 40-50cm pod úhlem cca 60-70 stupňů. Nutná je také pohyblivost osvětlení a možná regulace polohy zdroje světla, především je-li pracovní plocha využívána pro účely kreslení, rýsování, šití aj. Velmi mobilní je např. stolní lampa s klipem, kterou lze uchytit téměř kdekoliv. Dobrou pohyblivost zaručuje také mechanismus husího krku či dvoukloubých ramen. Co do technologie zaznamenávají v poslední době velký rozkvět především LED stolní lampy, prodej je ale nadále úspěšný i v případě zářivkových svítidel či klasických lampiček s běžnou žárovkou. Designových řešení je pak nespočet. Velmi originální jsou např. švédské stolní lampičky od firmy Markslojd s nezaměnitelným severským designem. Široký výběr má zákazník i při nákupu dětské stolní lampy. Motivy dětských lamp podléhají stejně jako ostatní dětské zboží aktuálním módním trendům. Dnes se v souladu s dobou těší oblibě např. stolní dětská lampička se Spidermanem, panenkou Barbie, medvídkem Pú aj.

V dětském pokoji by kromě kvalitního osvětlení stolu neměla chybět ani světla pro noční osvětlení. Dětské lampičky na zeď je ale nutné umístit tak, aby se o ně dítě nemohlo poranit. Z tohoto důvodu by také neměly mít ostré hrany. Dále by součástí každého dětského pokoje mělo samozřejmě být i centrální světlo.

V neposlední řadě se skvěle hodí stolní lampy do ložnice. Správně vybraná lampa zajistí dostatek světla pro čtení a současně nenaruší intimitu prostředí v případě, že jeden z partnerů usíná dříve. Rovněž centrální světlo by nemělo být příliš ostré. Z tohoto důvodu se lépe než klasický lustr hodí zabudovaný světelný zdroj.

Z hygienických a bezpečnostních důvodů je nutné věnovat dostatečnou pozornost i výběru osvětlení sociálního zařízení (koupelna, WC) a dalších nebytových prostor domu (chodem, hal apod.). V případě světel pro sociální zařízení bychom měli preferovat účel před designem. Při výběru světel do koupelny je nezbytné zaměřit se hlavně na technickou stránku světelného zařízení a jeho umístění mimo dosah vody, abychom zamezili případnému úrazu elektrickým proudem. Pro celkové osvětlení koupelny je vhodné pořídit stropní svítidlo s krytem nebo svítidlo vestavěné do podhledu. Pro osvětlení zrcadla se hodí světlo s nízkým povrchovým jasem. Zdroj světla na WC umisťujeme obvykle nad vchodové dveře. Osvětlení chodeb a hal má zajistit takové světelné podmínky, aby bylo možné bez problémů přecházet z místnosti do místnosti, celkové osvětlení však může být o několik luxů nižší než v obyvatelné místnosti.

Veškerá osvětlení do bytu bychom kromě výše uvedených důvodů měli vybírat také s ohledem na intenzitu denního světla, které do místnosti dopadá.