NakupniCentrum.cz

Český porcelán a sklo, karlovarský porcelán Thun, Klášterec, růžový porcelan starorolsky, značky porcelánu, prodej porcelánu Goebel, výroba porcelánu v Klášterci nad Ohří, katalog porcelánu, porcelánové nádobí, servis, talíře

Porcelán je ve své podstatě keramická hmota, která vzniká vypálením kaolinu a dalších přídavných látek. Slouží nejen jako materiál k výrobě nádobí a různých keramických předmětů ale také k výrobě elektrických izolátorů zubních korunek a podobně velmi známé jsou porcelánové panenky.

V minulých stoletích je sbíraly především malé holčičky, pocházející ze vznešenějších rodin. V dnešní době je sbírají mnohé dospělé dámy, které na své panenky nedají dopustit. Krom toho ženy často sbírají růc1žový porcelán. Právě porcelánové panenky a růžový porcelán jsou vhodnými dárky, které nejednu dámu potěší.

Objevitelem porcelánu se stala Čína. Původní tzv. protoporcelán byl v Číně pálen již roku 700 před naším letopočtem. Pravý, nám dobře známý, porcelán Číňané prvně vyrobili až v sedmém století našeho letopočtu. Ovšem jméno porcelán dostal tento materiál až o něco později. Původně byl čínský porcelán nazýván kaolin. A proč právě kaolin? Jméno bylo odvozeno od kopce, kde se porcelán těžil. Kopec se jmenuje Gaoling. Odtud tedy původní název. Veškeré výrobky z porcelánu však byly vyhrazeny pro císaře. Evropu s porcelánem obeznámil velice známý cestovatel Marco Polo, to bylo v roce 1920. Tehdy se porcelánu ( kaolinu ) začalo skutečně říkat porcelán. Toto slovo má svůj původ v italském jazyce, konkrétně ve slově porcella, což znamená mušle. Od mušle je název odvozen z toho důvodu, že pokud se kousíček z porcelánu odloupne, zůstane jakási ploška, stejně jako v případě mušle. Polo dovezl porcelán až z Asie. Poté se začali vyrábět porcelán sami, avšak o prvních evropských výrobcích lze mluvit spíše jako o pokusu o porcelán.

Dnes však patř evropský porcelán mezi světovou špičku. Ve velkém se začal do celé Evropy dovážet porcelán čínský, zejména v patnáctém století. Do českých zemí se porcelán dostal o mnoho století později. Rokem založení první české porcelánky se stal rok 1792. První porcelán v Čechách byl vyroben ve Slavkově o pár let později byla založena nová výroba porcelánu v Klášterci nad Ohří ( dnes patř mezi nejlepší výrobce porcelánu ). Další porcelánky postupně vznikaly v Březové, Praze, Dalovicích a Lokti. V osmnáctém století byla v Čechách nalezena velká ložiska vysoce kvalitního kaolinu. Dodnes velmi prosperuje továrna z roku 1792. Hlavní zásluhy na tom nesou Jan Jiří Paulus, Jan Reumann a Jan Pöschel. Zpočátku se však prvním majitelů nedařilo, neúspěc1šněžádali o licenci na výrobu porcelánu. Továrna začala prosperovat až po jejím odkoupení Janem Jiřím Lippertem ze Slavkova. Koupě proběhla v roce 1808. Výroba porcelánu začala roku 1793. Majitel Weber si na pomoc do začátku přizval svého přítele, pocházejícího z Durynska.

Tvrdý porcelán se skládá z padesáti procent z kaolinu, zbytek je křemen a živec. Někteří výrobci ještě přidávají mramor a křídu, avšak není to nezbytně nutné. Naopak měkký porcelán obsahuje mnohem méně kaolinu. Př pálení je zapotřebí dosáhnout teploty 1300 ºC . Pro bělost je nutné redukční prostředí ( omezený přístup vzduchu ). Dalším velkým výrobcem je v České republice společnost ( akciová ) český porcelán Dubí.

Porcelán Dubí je mladší než karlovarský porcelán Klášterec. Výroba porcelánu byla zahájena v roce 1874. Společnost český porcelán se specializuje na výrobu tzv. cibulového porcelánu. Pro milovníky čaje je k dostání anglický porcelán, který vypadá opravdu elegantně. K dostání je také anglický porcelán růžový. Významnou pozice na trhu zaujímá porcelán starorolský. Jde především o užitkový, hotelový a ozdobný porcelán. Pro hotely vyrábí společnost užitkové porcelánové nádobí ( porcelánové soupravy ). Kromě jiného zahrnuje porcelánový servis krásné porcelánové talíře. Dnes je Starorolský porcelán akciovou společností. Obchodní značky porcelánu starorolského se postupně měnily od roku 1838 až do roku 1945. Prodej porcelánu Goebel zahrnuje mimo jiné porcelánové panenky. Skutečně pravé porcelánové panenky prodej porcelánu Goebel nabízí za velmi solidní ceny. Širokou nabídku panenek obsahuje katalog porcelánu Goebel.