NakupniCentrum.cz

Nadměrné vypadávání vlasů u žen, příčiny padání vlasů u mužů, léčba padání vlasů u žen, po porodu, při kojení, v těhotenství, přípravky na vypadávání vlasů u mužů, dětí, vitamíny

»Defluvium capillorum« je odborný lékařský termín pro »vypadávání vlasů«. Průměrně má člověk kolem osmdesáti až sta tisíc vlasů, z toho jich denně vypadává přibližně sto, což představuje zhruba jednu tisícinu. Každodenní vypadávání vlasů tedy není nic neobvyklého, neboť životní cyklus vlasu činí jen několik let. Pokud se vypadávání vlasů děje ve větším než tomto množství, je nutné stanovit příčinu a zahájit odpovídající léčbu. Léčba padání vlasů spadá do kompetence kožního lékaře.

Růst a kvalita vlasů jsou ovlivněny především věkem a s tím související hladinou hormonů. Vypadávání vlasů pak může mít různý původ, ve značném procentu případů se jedná právě o vliv hormonální. Nadměrné padání vlasů u mužů je často dědičné. Obvykle je způsobeno přítomností většího množství dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká přeměnou testosteronu. V důsledku zvýšené hladiny DHT dojde ke zkrácení růstové fáze vlasů, tyto jsou pak křehčí a snadněji dojde i k jejich vypadnutí. Léčba vypadávání vlasů u mužů nabízí různé možnosti. Jednak existují speciální přípravky na vypadávání vlasů u mužů, tyto se snaží např. o prodloužení životního cyklu vlasu, šampon proti padání vlasů si obvykle klade za cíl hodnotněji prokrvit okolí vlasového folikulu, čímž je také stimulován růst vlasů, v některých případech mohou rovněž efektivně omezit padání vlasů přípravky a vitamíny, které mají pouze charakter podpůrný (např. stopové prvky apod.). Další alternativou je snížení intenzity přeměny testosteronu na DHT, pomocí ovlivnění 5-alfa-reduktázy. Tato léčba je však dlouhodobá a není trvalým řešením. Metodou chirurgické léčby padání vlasů je autotransplantace, při níž se přenesou zdravé vlasy pacienta na místo postižené ztrátou vlasu.

Stejně jako v případě padání vlasů u mužů, příčiny padání vlasů u žen mají svůj původ především v hladině některých hormonů. Nadměrné vypadávání vlasů u žen nastává často např. v období menopauzy, kdy dojde k výraznějšímu snížení hladiny estrogenu v těle, následkem čehož se zesiluje efekt testosteronu, který je v menším množství i součástí ženského těla. Pro tento případ samozřejmě existují speciální přípravky proti vypadávání vlasů pro ženy v období menopauzy, které odbourávají negativní vliv testosteronu a omezují hormonálně podmíněné vypadávání vlasů v tomto období. Stejný hormon způsobuje rovněž padání vlasů v těhotenství. Hladina estrogenu se v průběhu gravidity značně mění, po narození dítěte se pak hladina estrogenu postupně vrací na svou původní hodnotu, což můžeme zařadit mezi dočasné příčiny vypadávání vlasů po porodu. Výjimkou není ani dlouhodobější padání vlasů při kojení. Jelikož se jedná o biologický proces v životě ženy, organismus by se s touto situací měl dokázat vyrovnat sám bez zásahů lékaře, přesto však u některých žen může nastat nadměrné a neustávající padání vlasů po porodu. V tomto případě je obvykle nutné vyřešit situaci pomocí vhodných potravinových doplňků, neboť medikamentózní léčba padání vlasů a kojení současně není nejvhodnější z hlediska kvality mléka pro dítě. Lékařská konzultace je na tomto místě nezbytná. Mezi další příčiny padání vlasů u žen patří nízká hladina železa a anémie (chudokrevnost), pomohou obvykle pouze správně zvolené doplňky stravy. Růst vlasů také nepříznivě ovlivňuje snížená či zvýšená funkce štítné žlázy. Vypadávání vlasů může být i následkem vedlejšího účinku některých léků. Vliv na růst vlasů má také množství vitaminu A a selenu v těle.

Mimo to souvisí změny kvality vlasů taktéž s ročním obdobím. Někteří lidé se domnívají, že dochází k výraznějšímu padání vlasů na jaře a na podzim. Příčina tohoto jevu spočívá ale spíše v tom, že v souvislosti se změnami ročních období se u mnohých pacientů objevují jiné zdravotní potíže (např. jarní únava, negativní vlivy změny tlaku, stres, celkové oslabení apod.), což má na kvalitu vlasů vliv. Nezastupitelnou roli na růst vlasů mají také různé emoční situace a stres. Existuje onemocnění, kterému se odborně říká Trichotillomania. Projevuje se tím, že si nemocní vlivem stresu vytrhávají vlasy, vousy nebo obočí. Zapříčiňuje kromě vypadávání vlasů u dospělých také nadměrné vypadávání vlasů u dětí. Léčba se realizuje psychoterapií.

Příčin vypadávání vlasů a způsobů následné léčby je mnoho, člověk bez odborného vzdělání je není schopen s jistotou rozpoznat. V každém případě je tedy lepší konzultovat zdravotní stav a kvalitu vlasů s kožním lékařem., neboť vypadávání vlasů může být jedním z příznaků některého závažnějšího onemocnění.