NakupniCentrum.cz

Zimní střediska v ČR, lyžařská střediska v ČR, lyžování 2008 2009, lyžování Krkonoše, lyžování Jizerské hory, lyžování Jeseník, lyžování Praděd, lyžování Beskydy

Pokud uvažujeme i menší samostatné vleky, nachází se na území České republiky přes tisíc lyžařských center. Dodnes jsou zárukou jedněch z nejlepších podmínek lyžování Krkonoše, na jejichž území se také nachází největší lyžařská střediska v ČR. Mezi vůbec nejrozsáhlejší zimní střediska v ČR patří SKIREGION.CZ na rozmezí západních Krkonoš a Jizerských hor. Tato oblast sdružuje lyžařské areály Harrachov, Paseky nad Jizerou, Příchovice, Rejdice a Rokytnice nad Jizerou. Celková délka sjezdových tratí činí 40,5km, šest lanových drah a třicet šest vleků zajišťuje přepravní kapacitu až 30 000 osob za hodinu.

V jednotlivých areálech jsou vhodné podmínky jak snowbordistické, tak lyžařské, střediska navíc nabízejí cca 200km upravovaných běžeckých tratí. Taktéž lze samozřejmě vybírat z tratí různé náročnosti. Cenově nepatří lyžařské středisko Krkonoše, SKIREGION.CZ k nejlevnějším. Výhodou ovšem je, že zakoupené skipasy lze uplatnit v kterémkoliv z přidružených středisek. Tabulka cen pro lyžování 2010 – 2011 je již nyní dostupná na webových stránkách SKIREGIONu. Například celotýdenní jízdné zde dospělý lyžař pořídí v hlavní sezoně za 3480,- Kč, dítě pak o sedm set Kč levněji. Neméně příznivé jsou pro lyžování Jizerské hory. Největší zimní středisko v Jizerských horách je Tanvaldský Špičák s celkovou délkou sjezdovek 6800m, deseti sjezdovkami, jednou čtyřsedačkovou lanovkou a pěti vleky. Kvalita sjezdovek je dostačující i pro závody evropské úrovně. Ceny jsou zde pro lyžaře příznivější. V loňském roce stála v hlavní sezoně týdenní jízdenka pro dospělého 2450,- Kč a pro dítě 1650,- Kč.

Ceny pro následující sezonu nejsou ještě aktualizovány. V moravské části republiky je oblíbeným cílem příznivců rekreačního i profesionálního lyžování Jeseník, a to především Hrubý. V oblasti Hrubého Jeseníku nabízí mnoho zajímavých tratí pro sjezdové i běžecké lyžování Praděd, který je s výškou 1492m. n. m. nejen nejvyšší horou tohoto pohoří, ale rovněž nejvyšší horou Moravy a druhou nejvyšší horou ČR.

Ski areál Figura Ovčárna umístěný uprostřed národní přírodní rezervace Praděd je dokonce nejvýše položené zimní středisko u nás. Nachází se zde šest vleků, celková délka sjezdovek činí 4500m. Týdenní skipas pro dospělého člověka vyjde v hlavní sezoně přibližně na 1900,- Kč, aktuální ceny pro sezonu 2008-2009 však nejsou zatím dostupné. Taktéž představují vhodné podmínky pro lyžování Beskydy na moravskoslezském pomezí. Nejvýše položeným areálem tohoto pohoří je ski areál Lysá hora v nadmořské výšce 1323m. n. m. Délka tratí činí přibližně 1320m.

Kromě českých hor je mezi českými lyžaři stále žádanější lyžování na ledovci. Především nabízí lákavé podmínky pro snowboarding, sjezdové i běžecké lyžování Alpy, na jejichž území provozuje svá lyžařská střediska Rakousko, Německo, Švýcarsko, Itálie, Francie.

Dále Alpy ještě zasahují na území bývalé Jugoslávie. Mezi českými lyžaři patří v současnosti k nejoblíbenější destinacím, které jsou zárukou kvalitního lyžování Rakousko, neboť lyžařská střediska v Rakousku jsou pro Čechy vzhledem k poloze Rakouska vůči ČR nejbližší. Jednou z nejznámějších lyžařských oblastí v Rakousku je Kitzbühel, jenž je častým hostitelem světových závodů. Vloni se zde např. konal světový pohár zaměřený na alpské lyžování. Taktéž je relativně dostupným cílem pro příznivce lyžování Itálie. Lyžařská střediska v Itálii jsou od nás vzdálena přibližně 700-800km. Největším lákadlem lyžování v Itálii jsou bezesporu Dolomity, zejména pak jejich nejvyšší vrchol Marmolada. Jistou nevýhodou italských středisek je to, že většina sjezdovek fungujících na společný skipas, je propojena skibusy.

V tomto ohledu nabízí lepší podmínky lyžování Francie. Francouzský areál Les 3 Valées (Tři údolí) je na světě největší spojenou lyžařskou oblastí, v níž lze všude přejíždět přímo na lyžích bez použití skibusů. Svůj půvab má také lyžování ve Švýcarsku, které je majitelem mnoha luxusních sjezdových tratí. Cena za lyžování v Alpách je různorodá. Někdy je však dokonce srovnatelná s cenou pobytu v českých střediscích. Pětidenní zájezd s polopenzí se v případě lyžování v Rakousku dá pořídit již od 5000,- Kč, přičemž v ceně je již zahrnut i skipas. Oproti tomu sedmidenní skipas pro dospělého lyžaře v italských Dolomitech vyjde v hlavní sezoně na 233 eur, pětidenní pak na 191 eur, ceny ve Švýcarsku a ve Francii jsou ještě vyšší.