NakupniCentrum.cz

Lední brusle Botas, hokejové brusle Bauer 6000, inline brusle K2, dámské brusle, dětské kolečkové brusle K2 Marlee 08, profi brusle akce, slevy

Historie bruslení je velice rozsáhlá. Archeologické nálezy dokonce dokládají existenci jakýchsi kostěných bruslí již v pravěku. Tehdejší „techniku“ bruslení lze popsat jako klouzání na ledě, při němž se bruslař odrážel pomocí tyčí.

V době Keltů byly kostěné brusle nahrazeny dokonalejšími bruslemi železnými. V těchto nejstarších dobách byly brusle především nástrojem k usnadnění lovu. Později představovalo bruslení pro veřejnost především lidovou zábavou a také pravidelnou společenskou událost v životě šlechty. Moderní bruslení a brusle samotné dnes nabývají mnoha různých podob.

Předně můžeme rozlišit původní lední brusle a o mnoho mladší inline brusle. Bruslení na ledě je vedle rekreačního bruslení provozováno na profesionální úrovni v několika disciplínách. V prvé řadě jmenujme krasobruslení a rychlobruslení. Dále je bruslení nedílnou součástí hokeje. Dle tohoto užití pak rozlišujeme několik hlavních typů bruslí, které se vzájemně liší ve své úpravě. Každá brusle se samozřejmě skládá z boty a nože. Krasobrusle má na špičce nože typické zoubky, které dovolují odpíchnuté skoky a piruety. Krasobruslařská bota je kožená, silně vyztužená a šněrovací až do výše lýtek.

Profi brusle na vrcholové krasobruslení jsou vyráběny na míru a bota je obvykle šita ručně. Bota brusle na závodní rychlobruslení je pak mnohem nižší a uzpůsobená tak, aby držela směr jízdy. Bota hokejové brusle se zhotovuje z nylonu či plastu. Kůže se používá pouze částečně. Bota je vyztužena především v oblasti kotníků a na jiných choulostivých místech. Špička boty se vyrábí z tvrzeného plastu, který eliminuje možnost proseknutí či proříznutí. Nůž se nejčastěji vyrábí z oceli. Brusle musí být navíc v souladu s pravidly opatřena na koncích bezpečnostními patkami. V posledních sezonách byly úspěšné např. hokejové brusle Bauer 6000, 8000 řady Nike. Cílem této řady je minimalizovat volné místo v botě, a tím maximalizovat energii hráče. Anatomický tvar boty je uzpůsoben pro ochranu citlivých partií nohy. K tradičním produktům u nás patří také brusle Botas či brusle CCM, oblíbené značky jsou rovněž Easton, Graf, Mission aj. Při vrcholovém sportu hraje vedle brusle samotné významnou roli také broušení bruslí. Malá změna v nastavení brusky může mít na výkon hráče i velmi negativní vliv. Vrcholoví hráči proto využívají brusky profesionální, které zajistí vždy stejné nabroušení. Správné nabroušení je samozřejmě důležité i pro bruslaře rekreačního. Přestože se broušení zdá jednoduché, vyžaduje si určitou zkušenost.

Dnes existuje několik ojedinělých soukromníků, kteří broušení provádějí. Rychlejším řešením je však navštívit veřejné bruslení na některém zimním stadionu, který současně zajišťuje služby broušení. Dalším široce rozšířeným sportem tohoto druhu je bruslení inline. In line brusle můžeme klasifikovat do pěti základních tříd: 1) Fitness brusle – brusle pro klasické bruslení po cestách. Typická zde jsou kolečka do bruslí, která by měla být větších rozměrů, aby se brusle vyrovnala s reliéfem terénu. Tento typ bruslí je vhodný téměř pro všechny styly bruslení, taktéž je nejlepší volbou pro začátečníky. Mezi žádané modely letošní sezony patří např. kolečkové brusle Fila Bond HF či starší model CX.

Oblíbené dětské kolečkové brusle tohoto druhu byly v tomto roce např. kolečkové brusle K2 Marlee 08. In-line brusle K2 Alexis jsou pak žádané dámské brusle pro sezonu 2010/2011. Ze starších modelů pro ženy pak dosud nachází uplatnění in-line brusle Nike N-Dorfin Elite Alu. Mezi další kvalitní výrobce nejen fitness bruslí patří Powerslide, Tempish, Worker, RollerDerby, USD, Deshi, Landroller aj. 2) Brusle agressive – na rozdíl od fitness bruslí snesou tyto kolečkové brusle akce drsnějšího rázu. Používají se např. na U-rampu, skoky atd. Kolečka jsou zde naopak menší, což umožňuje lepší stabilitu při dopadu. Rovněž bota je více vyztužena pro snížení rizika úrazu. V loňském roce byly novinkou na trhu kolečkové brusle Rollerblade TRS Downtown III. Za dětské in-line brusle agreesive jmenujme např. model Skull UFS od firmy Hot Wheel. 3) Kolečkové brusle pro rychlobruslení – tyto brusle jsou specifické tím, že mají pět koleček (na rozdíl od jiných typů, které mají kolečka čtyři). Kolečka jsou větší a hmotnost co nejmenší.

Dále se od klasických bruslí liší nízkou botičkou. Tato brusle pro své vlastnosti není vhodná pro rekreační bruslení in-line a v žádném případě není správnou volbou pro začátečníka. Za všechny jmenujme např. inline brusle K2 Pro Longmount. 4) Kolečkové brusle pro inline hokej - bota je obdobná botě na lední hokej. Kolečka je nutné vybírat s ohledem na to, zda je brusle určena pro hru venku či v hale. Novým modelem pro rok 2010/2011 jsou kolečkové brusle Bauer Vapor XXII značky Nike. Z řad starších modelů pak jmenujme např. kolečkové brusle Nike Bauer Supreme 25. 5) Brusle pro nordic skating – nordic skating je bruslení v přírodě ve špatném terénu. Outdoor brusle pro tento typ sportu obsahuje pouze dvě obvykle nafukovací kolečka. Současně používá bruslař dvě hole (obdobně jako na běžkách), které jsou určeny pro odraz na pevném podkladě. Cena in-line bruslí i ledních bruslí je samozřejmě podřízena kvalitě. U tohoto zboží však více než jinde platí známé heslo, že „levné bývá drahé“, neboť u koupě levných neznačkových bruslí v supermarketu může zákazník předpokládat, že jejich životnost bude velice krátká. Cena i vysoce kvalitního zboží se samozřejmě snižuje v případě koupě bazarového zboží, výhodné je také využít výprodej bruslí, který se pravidelně uskutečňuje mimo sezonu v mnohých obchodech.