NakupniCentrum.cz

Kování na dveře koule, kování na interiérové dveře, dveřní kliky a kování na posuvné dveře, na branku, vrata, okna

Dveřní kliky a kování i kování na okna dnes nepředstavují pouze prvky funkční, který zajišťují vazbu mezi dveřním či okenním křídlem a zárubněmi či okenním rámem. Jejich důležitý význam spočívá také v dekoraci interiéru, popřípadě exteriéru domu či bytu. Proto současný trh nabízí spotřebiteli kliky a kování na okna a dveře v nespočetných tvarech, odstínech i dezénech.

Vedle toho hraje kování dveří, okenní kování, popřípadě kování na vrata či kování na branku i jiné zvolené stavební kování klíčový význam v zajištění bezpečnosti budovy. Výše nároků na bezpečnost je totiž jedním z nejdůležitějších určujících faktorů při výběru dveří. Odlišné požadavky jsou kladeny na kování na interiérové dveře a odlišné na kování dveří vchodových. Je třeba uvážit především to, zda se dveře budou zamykat, či zda je postačí pouze zavírat. Exteriérové dveře a okna musí být opatřeny zábranným prostředkem tj. bezpečnostní kování. Moderní systémy kování na dveře i okna v sobě integrují několik ochranných prvků současně. Při pořizování bezpečnostního kování je nutné zajímat se o certifikaci výrobku. Certifikované výrobky jsou zárukou kvality v souladu s požadavky norem ČSN a Národního bezbečnostního úřadu. Obecně existují čtyři bezpečnostní třídy, přičemž čtvrtá třída představuje nejvyšší možnou bezpečnost. Součástí kvalitního bezpečnostního zámku by měla být i identifikační známka, jejíž předložení je podmínkou zhotovení duplikátu klíče. Tento postup snižuje možné riziko zneužití klíče. Bezpečnostní dveře by navíc měly být vybaveny vícebodovým mechanismem uzamykání, a to buď přídavnými nebo rozvorovými zámky. Jako efektivní navýšení bezpečnosti dveří se také osvědčilo použití tzv. hříbečkových válečků v křídlových částech kování, namísto jazýčků. Hříbečky dokonaleji zapadají do plechů rámu, čímž lépe zabezpečují nejnáchylnější místa proti vypáčení. S tímto systémem se lze setkat např. u kování Roto nt. Přestože většina výrobců rozlišuje v seznamu svých nabídek zvlášť okenní a dveřní kování a kliky ozdobné a zvlášť kování bezpečnostní, dostupné je i ozdobné bezpečnostní kování, stejně jako ozdobné kliky na dveře, které dokonale splynou s okolním interiérem, případně exteriérem domu či bytu. Uzamykatelnost interiérových dveří lze pak řešit klíčem či páčkou. Nevýhoda páčky však spočívá v možnosti jejího ovládání pouze z jedné strany dveří, obvykle zevnitř místnosti. Bezpečnostní příslušenství není samozřejmě v případě běžné domácnosti nutné. Neméně významná je i bezpečnost oken. Vybírat lze z několika tříd oken. Jednotlivé třídy charakterizují obtížnost překonání okna, respektive jeho systému kování. Některá okna jsou vybavena dokonce několikanásobným (několikabodovým) zajištěním. Mezi vysoce kvalitní, certifikované výrobky české značky patří např. kování Cobra či kování Maco, s jehož montáží se lze setkat např. u výrobků firmy Vekra.

Konečný výběr kování je odvislý nejen od umístění dveří v interiéru či exteriéru, ale také od charakteru materiálu, z něhož jsou dveře, či okna vyrobeny. Odlišný typ kování vyžadují dveře či okna plastová a odlišný jiné materiály, např. dřevo. Dále je přo koupi třeba vědět, zda je kování určeno pro pravé či pro levé dveře. Pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, levé dveře naopak. Dalším nutným parametrem podmiňujícím správný výběr je velikost rozteče, tj. vzdálenost mezi středem kliky, tedy osou čtyřhranu, a středem otvoru pro cylindrickou vložku. V neposlední řadě je třeba zvážit, zda se jedná o kování na klasické křídlové dveře, kování na posuvné dveře či kování na skládací dveře, které se skládají na kraj. Kování pro posuvné dveře či dveře skládací se s oblibou používá zejména jako řešení dveří do zimních zahrad, kde jsou kladeny požadavky na úsporu místa. Hojně se také využívá tento typ kování na nábytkové skládací dveře. Velké úspory prostoru interiéru zaručuje také dveřní kování Twin, které je uzpůsobeno pro kombinaci posuvného a otočného mechanismu otevírání dveří.

V neposlední řadě je nutné zvolit správný design. Z materiálů se dnes nejčastěji volí hliník, nerez, mosaz, chromovaná ocel či plast. Oblíbený je i sametový chrom či sametový nikl, s nímž se lze setkat např. u varianty kování Cobra Dino r. Při výběru je potřeba zvážit celkový charakter dveří, místnosti, popř. domu a okolních doplňků. Pro exteriér se obvykle lépe hodí robustnější kliky a kování na dveře, koule mohou být také elegantním řešením venkovních dveří. Jde o pevné ukončení kliky, které umožňuje otevření dveří pouze s pomocí klíče, což významně navyšuje nedostupnost dveří. Klika musí být na dotek příjemná. Při uchopení by se měl palec o kliku pohodlně opřít a všechny prsty by měly s dlaní sevřít celou kliku.

Specifickou kategorií je pak i nábytkové kování. Českým výrobkem široké kvality je např. nábytkové kování Blum, disponující světově uznávaným designem a dlouhodobou životností. Systémy kování firmy Blum jsou typické pro snahu zachování maximální úspornosti prostoru, stejně je tomu u ostatních jejích produktů, to jsou např. závěsy, výsuvy, výklopy apod. Nábytkové kování lze zakoupit buď samostatně nebo i jako součást vybraného nábytku.