NakupniCentrum.cz

Levné kotle na dřevo a uhlí, automatické kotle na tuhá paliva se zásobníkem, plynové kotle Junkers, pelety, peletky, biomasu

Léto skončilo a mnozí z nás již pochopitelně přemýšlí nad zimou a vytápěním domu či bytu.

Sháníte-li nový kotel, je třeba vybírat opravdu důkladně, případně si nechat poradit od odborníka. Avšak pozor na prodejce, kteří se Vám budou snažit vnutit výrobek nejdražší, ne vždy musí být nejdražší výrobek ten nejkvalitnější a vhodný právě pro Vás. Nenechte se zlákat ani naopak příliš nízkou cenou. Většina firem však nabízí kvalitní a zároveň levné kotle na dřevo a uhlí.

Velmi spolehlivé a cenově příznivé jsou kotle na dřevo Dakon a plynové kotle Junkers. Vysokou kvalitou a nízkou cenou se vyznačují rovněž plynové kotle Protherm. Základní typy kotlů jsou následující : kondenzační plynový kotel, kotle na tuhá paliva se zásobníkem, s ohřevem TUV, stacionární a elektrické kotle. Jedním z hlavních rozlišujících kritérií je druh paliva. V nabídce firem tedy najdete kotle plynové, kotle na dřevoplyn, kotle na peletky a kotle na biomasu.

Současným trendem se stávají automatické kotle na tuhá paliva. Stále více zákazníků si vybírá právě automatické kotle. Jako všechny výrobky mají své výhody i nevýhody. Jednou z mnoha výhod je snadná a celkem nenáročná údržba. Nevýhodou je, když dosáhne teplota v místnosti požadované hodnoty, při vypnutí kotle se velmi výrazně zvýší kotlová teplota. Do plynových automatických kotlů lze jako palivo používat například pelety nebo hnědý ořech, obilí nebo dřevo. Ideální je samozřejmě automatický plynový kotel, který umožňuje spalovat veškerá možná paliva. Ne všechny firmy však takové kotle nabízejí. Při výběru plynového kotle si kromě paliva dejte větší pozor na účinnost kotle, na zásobník ( velikost ), doba životnosti výměníku, vybavení a samozřejmě se nezapomeňte zeptat na záruku a jak funguje servis v době záruky a po záruce. V současné době je obecně nejvhodnější kotel, který spaluje pelety a uhlí.

V Evropě převažují kotle spalující pelety, neboť pelety jsou nejlevnějším palivem a ještě nějakou dobu jím budou. Účinnost automatických kotlů se pohybuje v rozmezí 80 – 95 procent. Vyšší účinnost má pochopitelně kotel, který je maximálně specializován na dané palivo. Některé kotle na pelety dosahují až 90 procentní účinnosti. Při výběru kotle je důležitá velikost zásobníku. Čím větší zásobník, tím lepší kotel. Ideální je zásobník o obsahu 250 m3. S takovým zásobníkem budete ke kotli na jaře a na podzim chodit pouze jednou týdně. V zimě samozřejmě častěji. Větší zásobník je vhodný pro spalování pelet. Jestliže bude topit uhlím, stačí menší zásobník. Životnost výměníku záleží jednak na materiálu, ze kterého je výměník vyroben, ale také na způsobu používání kotle. Při dobrém používání a pravidelné údržbě kotel vydrží patnáct a více let. Nejběžnější je litinový výměník. Pod pojmem vybavení automatického kotle rozumíme regulaci, samozápal a automatický výběr popele.

Nutně a rychle potřebujete sehnat kotel? Kvalitní a levné řešení nabízí kotle na tuhá paliva Dakon. V nabídce najdete mimo jiné universální kotel na tuhá paliva, který je vybaven chladící smyčkou. Uváděná účinnost kotle Dakon je 74 procent. Spolehlivé jsou také plynové kotle Dakon. Do nižší cenové kategorie patří ještě kotle na tuhá paliva Viadrus. Záruka je 5 let. Vhodné jsou tyto kotle především pro vytápění rodinných domů. Výměník je litinový, životnost je tedy dlouholetá. Výhodou je jednoduchá údržba a obsluha. Každý solidní prodejce zajišťuje zapojení kotle na tuhá paliva nebo je schopen odkázat Vás na někoho, kdo je k instalaci kotle oprávněn.

Stále váháte, zda zvolit plechový nebo litinový kotel na tuhá paliva? Záleží, jaké palivo budete využívat a jaké prostory budete vytápět. Pro rodinný domek a levné vytápění se hodí spíš litinové kotle na tuhá paliva. Nejlepším řešením jsou litinové levné kotle na pelety. Ke spalování dřeva, briket a uhlí jsou určeny kotle Atmos na dřevoplyn. Atmos má v nabídce také tzv. zplynovací kotel na dřevo. Velice známé a svou kvalitou proslulé jsou kotle Viadrus, kotle Verner a v neposlední řadě kotle plynove Vaillant, Ariston a Protherm. Od roku 2004 je zakázán kotel na vyjetý olej. Do bytu je ideální kombinovaný plynový kotel.