NakupniCentrum.cz

Levné golfové vybavení, veřejná golfová hriště v ČR, golfové hřiště Praha, Alfredov, Beřovice, Hluboká, golfové míčky s potiskem, golfové hole Wilson, golfové oblečení Nike, obuv, golfové boty Callaway, vozíky

Obliba golfu v poslední době značně stoupá. Pokud se rozhodnete začít provozovat tento sport, musíte počítat s tím, že je poměrně hodně náročný jak časově, tak finančně. Předně se musíte zapsat do jednoho z přibližně šedesáti golfových klubů, které u nás působí, a uhradit příslušné zápisné. Dále je nutné pořídit si základní golfové potřeby (tj. především golfová hůl, golfové míčky, golfová obuv a golfové oblečení). V neposlední řadě bude nezbytná výuka a kurzy golfu pro začátečníky, které Vám zprostředkuje buď soukromý trenér golfu nebo některá golfová akademie. S jejich pomocí byste se měli naučit nejen golfová pravidla, ale i techniku odpalu apod. Pro samostatný nácvik techniky hry si můžete pořídit i ilustrovaná pravidla golfu, která jsou velmi názorná.

Každá golfová hůl se sestává ze tří základních částí: head, shaft a grip. Head je hlava hole nasazená na shaft, neboli násadu. Násada je buď ocelová nebo z uměle vytvořených materiálů. Grip je držadlo neboli rukojeť na konci hole, kde hráč golfovou hůl drží. Vlastnosti jednotlivých golfových holí jsou ovlivněny jejich konstrukcí. Hole se od sebe liší sklonem úderové plochy, délkou a váhou. Obecně platí pravidlo, že čím delší je hůl, tím má menší váhu a menší sklon úderové plochy. Díky konstrukci holí lze docílit různé délky ran. Standardním materiálem je železo. Sada železných holí zahrnuje osm holí čísel 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, dále tzv Pitching Wedge (PW) a Sand Wedge (SW). Železo č. 3 má největší délku rány (cca 170 – 180m), směrem k vyšším číslům želez se pak délka rány zkracuje (železo č.9 – 100 – 110m). Nejkratší délky rány docílíme s pomocí holí PW (80-90m) či SW (60-70m). U holí vyrobených ze dřeva jsou orientační délky ran zpravidla vyšší – dřevo č.1 nad 200m, č.3 180 – 200m a č.5 170 – 180m. Na velmi krátkou vzdálenost lze využít i speciální hole, např. chipper apod. Vybavení jednoho hráče tak může čítat až 14 holí různého druhu. Herní vlastnosti hole ovlivňuje především rozmístění váhy, velikost hlavy a způsob přichycení shaftu. Mezi oblíbené zboží u nás patří např. golfové hole Nike či golfové hole Wilson. Kvalitní golf shop by Vám měl při výběru pro Vás vhodné hole poskytnout odbornou radu.

Golfový míček musí přesně odpovídat požadavkům pravidel golfu. Maximální váha činí 45,93g, minimální průměr je 42,67mm. Golfové míčky klasifikujeme dle konstrukce do čtyř kategorií: Onepiece – jednodílné míčky určené pouze pro trénink. Dnes se již používají zřídka. Twopiece – dvojdílné míčky se samostatným jádrem vyrobeným většinou z titanové směsi, které je na povrchu pokryto. Treepiece – trojdílné míčky obsahují ještě jednu vrstvu, obvykle ze speciální umělé hmoty, která má zlepšit vlastnosti. Multipiece – vícedílné míčky mají více vrstev mezi jádrem a povrchem. Povrch každého míčku je pokryt vrstvou odolnou proti úderům (většinou surlyn). Typicky se na povrchu golfového míčku nachází důlky, jejichž cílem je zlepšit aerodynamiku letu a zvýšit dolet. Dále lze rozdělit míčky také na tréninkové a míčky pro hru. Kromě koupě nových golfových míčků je zde také možnost využít golf bazar, který nabízí mino jiné levné golfové vybavení i použité, neboli hrané golfové míčky. Pro snadnou identifikaci na hřišti je dobré zajistit si golfové míčky s potiskem.

Důležité jsou i golfové boty. Golfová obuv je speciálně upravená pro hraní golfu. Tato úprava spočívá ve zpevnění podrážek a kůže boty. Podešev musí tlumit otřesy. Podrážka je ještě vybavena hřeby či kolíky z plastu nebo kovu. Tyto „špunty“ umožní pohodlnou chůzi po trávníku, který současně chrání před poškozením. Jejich úkolem je i zajistit dostatečnou stabilitu při odpálení míčku. Dále musí být boty nepromokavé. V současné době patří mezi jedny z nejznámějších firem vyrábějících golfové boty Nike, Puma, Oakley, Ecco, Golfstream aj. Oblíbené jsou také golfové boty Callaway. Mezi žádané zboží patří i golfové boty Adidas Innolux aj. Tytéž firmy mimo obuv obvykle vyrábějí i golfové oblečení – Nike, Adidas a jiné výše uvedené.

Mimo toto vybavení je ještě vhodné koupit si golfový bag. Vše ostatní (jako např. elektrické golfové vozíky) není v případě rekreačního golfisty nutné pořizovat. Cena základního kvalitního golfového setu se pohybuje kolem 8 000 Kč. Výhodné ceny nabízí u veškerého vybavení na golf e-shop. Dostupné jsou zde i dámské golfové sety či golfové sety pro leváky, proto je nutné při objednávce přes internet podrobně prostudovat všechny informace.

V neposlední řadě se musíte poohlédnout po blízkém golfovém hřišti. Všechna soukromá i veřejná golfová hřiště v ČR, indoorová i outdoorová, zaznamenává podle krajů na svých webových stránkách Česká golfová federace (www.cgf.cz). Naleznete zde také odkazy na webové stránky jednotlivých hřišť. Jedno z nejdelších hřišť v ČR je golfové hřiště Alfredov, nacházející se v plzeňském kraji, čítající cca 55ha. Ve středočeském kraji patří k oblíbeným golfové hřiště Beřovice. K vyhledávaným hřištím v ČR dále mj. patří golfové hřiště Hluboká, Cihelny, Hamry, Hořehledy, Hostivař, Janov či golfové hřiště Praha 5 – Motol, založené již roku 1926. Hojně navštěvovaný je také golfový resort na Konopišti, kde se nachází dvě golfová hřiště. Obraz nejprestižnějších golfových resortů Evropy prezentuje na svých webových stránkách Evropská profesionální golfová asociace (The Professional Golfer´s Association of Europe – www.pgae.com).