NakupniCentrum.cz

Elektrické bojlery kombinované, ohřívače vody průtokové, plynový bojler Mora, akumulační, 80l, 120l, 150l, 200l

Hledáte-li způsob jak ve svém domě ohřívat vodou, máte několik možností.

Ne každá z nich ale bude splňovat vaše nároky. Při koupi ohřívače vody byste neměli dbát pouze na cenu, ale také na kvalitu materiálu a služby a záruku, kterou vám bude výrobce schopen nabídnout. Výběr byste tedy neměli uspěchat, abyste nakonec nebyli zklamáni například nízkou životností vybraného přístroje.

Vybírat můžete z několika typů ohřívačů vody. Základní rozdělení je na průtokové a zásobníkové ohřívače vody. Průtokové ohřívače ohřívají vodu podle aktuální potřeby a jejich nevýhodou je malá kapacity. Větší kapacitu má ohřívač vody akumulační (zásobníkový), který ohřeje všechnu vodu v zásobníku najednou. Jeho nevýhoda spočívá v tom, že je třeba vypotřebovat najednou všechnu vodu v zásobníku, pokud k tomu nedojde, voda vychladne a k jejímu zahřátí je potřeba další energie. Bojlery se také liší energií, kterou využívají. Vyrábějí se bojlery elektrické, plynové a bojlery na tuhá paliva. Zvláštním typem bojlerů jsou bojlery kombinované, které jsou ekonomicky výhodné.

Elektrický ohřívač vody si můžete vybrat buď pro montáž v horizontální poloze nebo svislé poloze. Stojatá poloha poskytuje úspornější provoz, ale je pro ni potřeba více prostoru. Velké bojlery (nejčastěji 120l bojlery, 150l bojlery, 200l bojlery, až do 1000l) nemusí být umístěny v blízkosti místa odběru vody. Pokud nepotřebujete velké množství vody, bude vám stačit malý ohřívač vody. 5 litrů je nejmenší možný objem a do kategorie malých bojlerů, které je třeba umístit přímo k místu odběru vody, patří bojlery až do 30 litrů. Jedním z parametrů, který byste měli při výběru sledovat je doba ohřevu vody. Například elektrický bojler 80l (bojlery Dražice) má dobu ohřevu 2,5 hodiny.

Elektrický průtokový ohřívač vody využívá nízké ceny za elektřinu v nočních hodinách. K tomuto účelu slouží tzv. spínací hodiny, které samy ohlídají, kdy je elektřina levná a spustí ohřev vody i v době vaší nepřítomnosti.

Využíváte-li v domácnosti plyn, můžete zvolit plynové ohřívače vody. Předpokladem pro pořízení plynového bojleru je vyvložkovaný komín. Pokud komín nemáte, a přesto chcete využívat plynové ohřívače, budete potřebovat speciální bojlery, které mají odvod zplodin přes zeď. Plynový ohřívač vody průtokový (tzv. karma) využívá zapalovací plamínek, který neustále hoří. Abyste ušetřili spotřebu energie, můžete při odchodu z domu vypínat plyn, což způsobí, že plamínek zhasne. Novější typy průtokových ohřívačů ale využívají bateriový systém zapalování.

V současnosti jsou velmi oblíbené tzv. kombinované ohřívače vody. Ty využívají buď teplou vodu ze systému ústředního topení nebo ohřev za pomocí elektrického tělesa. Kombinovaný bojler tyto dva způsoby ohřevu vody střídá podle ročního období.

Při výběru nejvhodnějšího výrobce se vám na českém trhu nabízí mnoho možností. Mezi nejznámější firmy s dlouholetou tradicí patří například ohřívače Dražice, bojlery Tatramat či ohřívače vody Ariston. Většina zákazníků se bude asi řídit především cenou, kterou výrobce nabízí. Pro srovnání můžeme uvést orientační ceny pro průtokové ohřívače vody elektrické a plynové výrobců specializujících se na bojlery. 120l nádrže se obvykle pohybují v rozmezí 3000 až 8000 Kč. Například cena za průtokové bojlery Aeg je cca. 6500 Kč, plynový bojler Mora stojí asi 6000 Kč, bojler Ariston pořídíte za cenu nižší než 5000 Kč, stejně tak jako průtokový bojler Tatramat. Ohřívač vody Acv s objemem 130l se již pohybuje ve vyšší cenové kategorii a za jeho koupi zaplatíte okolo 20000 Kč.

Ať už se rozhodnete pro bojler kombinovaný, plynový nebo elektrický, věnujte kromě ceny pozornost také materiálu, ze kterého je vyroben, záruce a servisu, který výrobce poskytuje.