NakupniCentrum.cz

Levné dětské kočárky, nejlevnější golfové kočárky, sportovní kočárky Chicco, kombinovaný kočárek V Cross, pro dvě děti, miminka, pro dvojčata, trojčata, sourozence, trojkombinace, dvojkombinace

Očekávání narození nového člena rodiny je doprovázeno obstaráváním nutného vybavení pro děťátko. Kočárky pro miminka patří mezi věci, jejichž nákup mnoho nastávajících rodičů odkládá kvůli nejrůznějším pověrám na poslední chvíli. Výběru kočárku bychom však měli věnovat dostatek pozornosti, neboť dítě v něm bude v prvních měsících života trávit velkou část dne a mělo by se v něm tedy cítit pohodlně.

Výběr kočárku je dnes znesnadňován nezvykle širokým spektrem nabídky tohoto zboží. Obecně lze kočárky rozdělit do čtyř kategorií:

1) Hluboké kočárky – tyto jsou určeny pro děti od narození přibližně až do věku jednoho roku. Takovéto kočárky jsou uzpůsobené pro novorozené dítě, čemuž odpovídá i komfortnost a dostatečná prostornost. Výhodou hlubokých kočárků je možnost celoročního užívání. Tyto typy kočárků se vyrábějí v mnoha variantách, sehnat lze jak kočárky sportovní, tak kočárky ve staroanglickém stylu. Vedle celkového designu se jednotlivé kočárky liší především konstrukčními a potahovými materiály. Současný trh nabízí kočárky textilní, kožené, dosud i proutěné. Pro aktivně sedící dítě již hluboká vanička není vhodná. Kvalitní kočárky jsou však konstruovány tak, že je možné vaničku z konstrukce sejmout a nahradit ji sedačkou. K dispozici jsou pro spotřebitele samozřejmě i hluboké kočárky pro dvojčata a kočárky pro trojčata. V nabídce je i kočárek pro sourozence nestejného věku.

2) Sportovní kočárky – jedná se o kočárky určené pro děti od šesti měsíců věku. Tyto kočárky jsou vhodné pro velmi aktivní rodiče, neboť hlavní roli zde hraje především snadná manipulovatelnost, praktičnost a funkčnost. Tohoto je docíleno především díky nízké hmotnosti a možnosti rychlého a jednoduchého složení či rozložení kočárku, což je výhodnou vlastností zejména tehdy, je-li kočárek často přenášen z místa na místo. Obdobné nároky (ve smyslu nízké váhy a snadné manipulovatelnosti) musí splňovat i kočárek pro dvě děti, který je rovněž ve sportovním provedení dostupný. Oblíbené jsou mezi spotřebiteli např. sportovní kočárky Chicco. Pro pohodlí rodičů je dobrý také dětský sportovní kočárek s přehazovací rukojetí, která je výškově nastavitelná.

3) Golfové hole, či jinak golfové kočárky jsou dobrým řešením pro dítě, které již samo chodí a kočárek využívá pouze na popojíždění. Rovněž tyto kočárky jsou velice lehké a skladné a velmi snadno se s nimi manipuluje. Konstrukce golfových kočárků je různorodá. Liší se velikostí kol, úpravou zad – nejlevnější golfové kočárky mají záda pevná, kvalitnější, tedy i dražší kočárky jsou vybaveny polohovacími zády a nastavitelnou podpěrkou noh. Golfové kočárky s hlubokou vaničkou jsou vhodné i pro novorozence. Nabídka designu je pak velmi rozsáhlá.

4) Kombinované kočárky – tyto kočárky v sobě zahrnují více variant najednou, takže slouží dítěti od doby narození až do věku, kdy kočárek nepotřebuje. V současné době si oblíbili zájemci o dětské kočárky dvojkombinace (např. kočárek Atlantic Espiro). Žádané jsou také trojkombinované kočárky – trojkombinace zahrnuje jednu konstrukci, na níž lze snadno nasadit hlubokou vaničku, sportovní sedačku nebo autosedačku (např. kombinovaný kočárek V Cross od firmy Depemo.) U dvojkombinovaných kočárků chybí možnost autosedačky.

Mezi nejžádanější výrobce kočárků a jiného dětského zboží patří již zmíněná firma Chicco – oblibě ze strany spotřebitelů se v poslední době těší hlavně kočárek Chicco 3air, Duo, Ponee, Trio a další. K jiným oblíbeným výrobkům patří kočárek Tako Jumper, City Voyager, Fast Rider. Novinkou roku 2008 je dětský kočárek Firkon Quatro, F4, F3, F7 a Ivone. Jmenujme také dětský kočárek X-Lander xa, x1, x3 a dětský kočárek Toledo. V poměru ceny a nabízené kvality je poměrně levný kočárek Monn S4, jehož technická konstrukce je unikátní co do funkčnosti i designu. Jde o multifunkční kombinovaný kočárek, který navíc zajišťuje dítěti maximální pohodlí. Známá je také španělská značka Jané. Mezi oblíbené kočárky Jané kolekce 2008 patří např. kočárek Jané Pro Slalom v provedení trojkolky.

Při výběru vhodného kočárku bychom se měli zabývat především těmito kritérii: Velikost kol a celkové rozměry kočárku (např. s ohledem na velikost výtahu apod.), houpavý mechanismus kočárku (některé kočárky jím nejsou vybaveny vůbec), hmotnost kočárku, roli hraje také skladnost a požadavky na údržbu, dále bychom také měli porovnat cenu vzhledem k nabízenému příslušenství a vybavení.