NakupniCentrum.cz

Dětské dřevěné hračky akce, kovové hračky pro děti, levné hračky pro kluky, hračky pro děvčata kočárky, gumové, plyšové hračky pro kojence, miminka, vodní hračky pro holky, prodej, bazar, hračky pro dospělé

Hračka – předmět určený ke hraní, objekt hry. Slouží nejen k zabavení jedince, ale rovněž napomáhá rozvíjet jeho motorické a psychické schopnosti, zejména podporuje tvořivost a fantazii, účastní se i v procesu učení. Vzhledem ke zmíněným didaktickým účelům hraček jsou tyto samozřejmě určeny především pro děti, ryze na dětského uživatele se však neomezují. Existují i hračky pro dospělé, ty jsou pak hlavně prostředníkem relaxace a odpočinku.

V současné době je k dispozici nepřeberné množství hraček. Z hlediska rozvoje dítěte jsou nejlepší volbou hračky co nejjednodušší, které poskytují prostor pro imaginativní aktivity dítěte a vyžadují od něho určitou vlastní nápaditost. Výběr vhodné hračky je přirozeně vázán hlavně na věk dítěte, později také na pohlaví. Hračky pro miminka by si měly klást za cíl rozvíjet hlavně smysly – zrak, hmat, sluch. Důležité jsou v tomto případě výrazné kontrastní barvy a tlumená hudba, nikoliv však hlasité zvuky, kterých by se dítě mohlo snadno polekat. Gumové pískací hračky pro nejmenší nejsou z tohoto důvodu nejlepší variantou. Jelikož malé děti mají tendenci strkat vše do pusy, nejsou pro nejmenší příliš vhodné ani oblíbené plyšové hračky. Pro kojence a nejmenší děti jsou mnohem užitečnější kolotoče nad postýlku, hrací skříňky a tak dále.

Hračky pro batolata pak vycházejí z toho, že dítě se v tomto věku učí ovládat pohyb. Měly by být zaměřeny na posílení svalů nohou a rukou, stejně jako na procvičování jemné motoriky prstů. V této době jsou vhodné hračky pro děvčata kočárky, pro chlapce například vozíky, dále nejrůznější chodítka a tahací hračky obecně, stavebnice, kostky apod. Rozvoj dítěte dobře podtrhují zejména tvárné hračky, své účely splní i pouhá hmota – např. písek, papír, plastelína, ale i těsto aj. Na prvním místě stojí v tomto věku stále samozřejmě především bezpečnost dítěte. Nejvhodnějším materiálem je např. dřevo, kovové hračky pro děti tohoto věku nejsou nejlepším řešením.

Pro starší uživatele je nabídka hraček velice pestrá. Některé jsou zaměřeny na imitaci světa dospělých, což je významné z hlediska začleňování dítěte do chodu společnosti, jiné se snaží pouze upoutat pozornost a zabavit, funkce dalších jsou ryze didaktické. Hračky je ve vyšším věku dítěte nutné vybírat již s ohledem na jeho zájmy. Pomocí hraček lze také v dítěti odhalit případné nadání. Je například dobré poskytnout dítěti hudební dětské hračky. Levně seženete nejrůznější píšťaly, bubínky, tamburíny apod. S nákupem opravdového kvalitního hudebního nástroje je vzhledem k ceně lepší počkat a alespoň částečně vysledovat, jakým směrem se zájmy dítěte skutečně vyvíjejí. Specifickou kategorii pak představují ještě vodní hračky. Jedná se buď o předměty napomáhající udržet se nad hladinou, nebo o věci, které zpříjemní dětem koupání doma. Oblíbené, a to i mezi dospělými, jsou také nejrůznější vodní hry a sporty. Velká je samozřejmě poptávka po plyšových hračkách. Ty jsou pro děti důležité především z citového hlediska, neboť v nich vidí své kamarády, dávají jim jména, starají se o ně. K dostání jsou malé i velké plyšové hračky – dráčci, medvídci, psi a jiná zvířátka a další. V dnešní době se bezesporu velké oblibě těší elektronické hračky, ať už se jedná o štěkajícího pejska na baterky, elektrotechnické stavebnice či elektronickou káču beyblade.

Hračka a její podoba značně podléhá módním trendům a vlně reklam, takže zájem o tu či onu hračku mívá obvykle střídavý charakter. V daný moment je však pro dítě vlastnictví určité hračky významné, v jeho očích dokonce společensky nutné, přestože má mnohdy plný dům hraček jiných. Není samozřejmě dobré dítě zahrnout vším, co si zamane. Je nezbytné, aby se naučilo odolávat nátlaku reklam a dokázalo plně využít ty hračky, které má. Pokud je dítěti věnována dostatečná pozornost a je v něm podporována vynalézavost, vystačí si i s málem relativně jednoduchých hraček. Z výchovného hlediska je rovněž dobré vymezit dítěti určitý prostor na hraní a hračky samotné a vyžadovat, aby si navyklo toto místo po skončení hry uklidit a uložit hračky do určené nádoby, což mohou být např. speciální plastové boxy na hračky, postačí však i úložný koš na hračky nebo obyčejná krabice.

Vedle všeho, co bylo výše zmíněno, je nezanedbatelným prvkem při výběru hračky i její cena. Cena je – stejně jako u většiny jiného zboží - odvislá zejména od značky a dále od způsobu, jakým ji obstaráte. Hračku lze samozřejmě nejsnáze pořídit v běžných kamenných obchodech, zde jsou však ceny nejvyšší. Prodej hraček se také uskutečňuje prostřednictvím e-shopů, cenově výhodnější je často výprodej hraček, který ovšem není tak častý, další možností je pak bazar. Hračky v něm nabízené jsou ovšem různorodé kvality. Bazar hraček či baby bazar však obvykle zprostředkovává i prodej jiných výrobků slušné kvality a stavu – např. kočárky, dětské postýlky a další vybavení. Dalším prvkem ovlivňujícím cenu hračky je také materiál, z něhož je vyrobena. Jedny z nejdražších, ale také nejkvalitnějších jsou dětské dřevěné hračky. Akce a speciální nabídky výrobců v případě tohoto zboží však nejsou výjimkou, a tak se dají tyto hračky v určitém období pořídit i za velmi slušnou cenu. Zpravidla nejlevnější hračky pro holky, kluky i dospělé jsou k sehnání na tržnici. Tyto hračky však mohou být pro dítě i velmi nebezpečné, neboť jsou zhotoveny z nekvalitních, zdraví škodlivých materiálů. Mezi takto prodávané, samozřejmě velmi poutavé a levné hračky pro kluky, patřily v minulosti např. čínské sady různobarevných plastových autíček obsahující nadlimitní hodnoty škodlivého olova, ze stejného důvodu byly staženy dětské boxovací pytle, kačenky do vany, korálky pro holky apod. Nákupu hraček na tržnicích a poutích bychom se tedy měli přes lákavou cenu vyhýbat.

Hračka je jednou z nenahraditelných součástí společnosti. Charakter hraček se přirozeně vyvíjí, každá hračka je určitým výrazem společnosti té či oné doby a země, jak dokládá i rozsáhlé muzeum hraček Praha v areálu bývalého purkrabství Hradu.