NakupniCentrum.cz

Dětské autosedačky akce, levné autosedačky 9-36 kg, Romer autosedačky 9-18 kg, Chicco autosedačky 9-25 kg, Maxi Cosi autosedačky 0-13 kg, fusak, zavinovačka, pytel, bazar

Autosedačka hraje v bezpečném cestování Vašeho dítěte zásadní roli, proto byste jejímu výběru a koupi měli věnovat dostatek pozornosti.

Hlavním kritériem při výběru správné autosedačky je hmotnost dítěte, popřípadě i jeho výška (Autosedačky jsou podle zákona povinné do 150 cm výšky.). Autosedačky jsou tak výrobci klasifikovány do několika hmotnostních kategorií, které současně korespondují s určitou věkovou skupinou dětí. Nejčastěji se setkáte s následujícím rozdělením: 1) Dětské autosedačky 0-13 kg pro děti kojeneckého věku. Tyto sedačky mají formu tzv. "skořepiny", v níž je dítě uloženo v poloze pololeže. Bezpečné upevnění skořepiny v automobilu je proti směru jízdy, a to nejlépe na zadním sedadle, kde skořepinu neohrožuje airbag, který by v případě nehody pro dítě představoval téměř stoprocentní jistotu usmrcení. Smysl skořepiny spočívá v tom, že při kolizi je celé tělo dítěte v sedačce podepřeno a přitlačeno. Odborníci však nedoporučují takto přepravovat kojence příliš často, neboť dlouhodobý pobyt dítěte v ohnuté poloze, kterou sedačka navozuje, může negativně ovlivnit jeho fyzický vývoj. Skořepina přestává plnit svou funkci tehdy, překročí-li váha dítěte předepsaných 13 kg a zároveň tehdy, dosahuje-li hlavička dítěte výše než k vrcholu sedačky. 2) Dětské autosedačky 9-18 kg jsou určeny pro děti od věku batolícího přibližně až do věku odpovídajícímu prvnímu roku mateřské školky. Tyto sedačky již předpokládají určitou schopnost dítěte sedět s oporou, kterou jim sedačka poskytne. V této kategorii můžete vybírat z několika typů sedaček rozlišených podle způsobu uchycení. a) Sedačka upevněná proti směru jízdy. Tento systém je vysoce efektivní především v případě čelního nárazu. b) Sedačky vybavené záchytným tělesem. Funkce sedačky je založena na tom, že se potenciální nárazy rovnoměrně rozloží na celou zádovou oblast dítěte. Systém je účinný jak při čelních, tak při bočních nárazech. c) Sedačky se systémem tzv. kalhotových šlí, jinak pětibodových pásů. Výhodu tohoto mechanismu je pohodlnost a vysoká variabilita (možnost nastavení polohování, spánkových režimů atd.) Při čelních nárazech však tato sedačka nedostatečně chrání krční páteř dítěte. d) Sedačky s tříbodovým pásovým systémem. Takovéto sedačky poskytují dítěti poměrně značnou volnost, jsou proto vhodné spíše pro starší děti klidnější povahy. U menších dětí je navíc problém s přizpůsobením pásu uživateli. 3) Dětské autosedačky 9-36 kg odpovídají nejstarší věkové skupině uživatelů autosedaček. Sedačky této kategorie využívají dvou z několika výše uvedených mechanismů, a to kalhotových šlí a tříbodového pásového popruhu. Typický pro autosedačky 9-36kg je také systém zvýšeného sezení. Přibližně od hmotnosti 22 kg je autosedačka založena téměř výhradně jen na zvýšeném sedadle, které napomůže vedení pásu tak, jak je tomu u dospělé osoby, a zabrání podklouznutí dítěte pod pásy.

Vedle těchto hlavních váhových kategorií se u některých výrobců můžete setkat se sedačkami s dlouhodobějším využitím. Dětské autosedačky 0-18 kg jsou schváleny a uzpůsobeny od novorozeneckého věku až po váhu 18 kg. Tyto sedačky jsou ve většině případů vybaveny systémem upevnění po i proti směru jízdy, avšak nedají se obvykle umístit na přední sedadlo automobilu. Taktéž nabízejí někteří výrobci autosedačky 9-25 kg, které jsou vyhovující pro děti přibližně do sedmého roku života.

Z pohledu bezpečnosti dítěte a v souladu s doporučeními odborníků byste měli vynechat při nákupu autosedačky bazar a použité zboží obecně, neboť nemáte jistotu, že daná autosedačka již nezažila nehodu, upevňovací systém je plně funkční, není poškozena kostra sedačky apod. Tyto vady jsou mnohdy skryté, avšak z hlediska funkčnosti sedačky zcela zásadní. Navíc dochází k únavě materiálu, který se v souvislosti s délkou používání také částečně přizpůsobil předchozímu uživateli. Taktéž se vyplatí investovat do kvalitní značkové autosedačky. Ani nové velmi levné autosedačky rozhodně nejsou zárukou nejvyššího možného bezpečného cestování Vašeho dítěte. Často se vztahují na podezřele levné autosedačky akce, výprodeje a nejrůznější lákavé slevy. Dejte však pozor, že v některých případech je zaváděn na dětské autosedačky výprodej, který se týká neznačkového zboží, jenž neprošlo zkušebním testem. Bez výjimky je nutné zakoupit takovou sedačku, která je viditelně označena zkušební značkou obsahující: Jméno výrobce a název produktu, váhovou kategorii sedačky, zkušební symbol a kód země v kroužku, číslo zkušební značky.

Dostatečné informace poskytne o kvalitě Vámi vybrané dětské autosedačky test, při němž je simulován náraz z boční i čelní strany. Výsledky těchto crash testů, na nichž se z velké části podílí německý autoklub ADAC, jsou každoročně uveřejňovány v tiskových i netiskových médiích. V letošním testování tak v kategorii 0 – 13 kg nejlépe obstály dětské autosedačky Römer Baby-Safe Isofix plus. Dobrého výsledku dosáhly také sedačky Graco Logico S HP se základnou, sedačky Jané Strata a dětské autosedačky Chicco Autofix plus se základnou. V kategorii 9 – 18 kg pak byly nejlépe vyhodnoceny sedačky Römer Safefix plus a Bébé Confort Axiss. Ve skupině 18 – 36 kg vede sedačka Kiddy Comfort Pro. Zárukou kvality jsou také holandské dětské autosedačky Maxi Cosi. V loňském roce dokonce získala autosedačka Maxi Cosi Cabriofix s Easyfix v testu italských spotřebitelů nejlepší hodnocení. Vysoký stupeň bezpečnosti zajišťují rovněž autosedačky Römer King plus, které jsou novinkou letošního roku. Kvalitních parametrů dosahuje také autosedačka Babypoint Atos a Zenith, které jsou však na trhu relativně nové a v letošním roce se v testu ADAC neobjevily, informace lze tedy čerpat výhradně ze zkušeností spotřebitelů. Mezi levnější, avšak rovněž evropským standardům dobře vyhovující zboží patří i Jané autosedačky, akce a slevy, které se často vztahují právě na tuto značku dětského zboží, jsou ve velkém procentu případů založeny na tom, že za výhodnější konečnou cenu zakoupí spotřebitel tzv. set. To znamená, že zákazník při současné koupi autosedačky a vybraných doplňků získá určitou slevu. Kombinace setů je pak u jednotlivých prodejců velmi variabilní. V nabídce autosedačky mohou být dále zakomponovány např. potahy na dětské autosedačky, fusak do autosedačky či zimní pytel do autosedačky. Výjimkou však nejsou ani sety zahrnující kočárek, postýlku apod.

Jedním z našich nejkvalitnějších výrobců zmíněného doplňkového zboží ke kočárkům a autosedačkám je firma Emitex. Zabývá se právě např. šitím fusáků, pytlů, dek apod. Hitem je např. zimní zavinovačka do autosedačky Emitex, která má díky mikrofleecové úpravě ideální termoizolační vlastnosti. Dále vyrábí např. redukce otřesů či vysoce kvalitní potahy schopné pohlacovat vlhkost. Všechny tyto doplňkové výrobky jsou však již pouze příjemným prvkem pohodlí dítěte, primární roli hraje ovšem bezpečnost, kterou zajistí pouze kvalitně konstruovaná autosedačka.