NakupniCentrum.cz

Pánské kožené rukavice, dámské kožené rukavice, dámské rukavice z kůže, bílé, černé kožené rukavice, dlouhé, palcové, pletené, bez prstů, akce, slevy, výprodej

Používání rukavic jako oděvního doplňku je známé již z doby antické. První rukavice měly oddělen palec od zbytku ruky, jednalo se tedy vlastně o palcové rukavice. Později vznikly klasické prstové rukavice, které chránily každý prst zvlášť. S nástupem středovku se rukavice staly nutnou potřebou rytířů, církevních představitelů, světských hodnostářů a vlády.

Ve společnosti vysoké nobility byly tedy především výrazem postavení a předmětem prestiže, a to již v období 11. století. V raném středověku byla hlavním materiálem pro výrobu rukavic kůže, doloženy jsou však i pletené rukavice. Ve 13. století se rukavice prosadily i v dámském šatníku. Z počátku byly tyto rukavice sahající až k loktům zhotovovány z plátna, později se pro jejich výrobu používaly i jiné materiály. V 16. století byly např. oblíbené dámské kožené rukavice z kůzlečiny či teletiny, známe pod označením španělské rukavice.

V druhé polovině 17. století se rukavice začaly zdobit vyšívanými vzory. Populární byly v této době také dlouhé kožené rukavice jehněčí. V devadesátých letech 17. století se začal vyrábět tzv. psí rukávník, jenž byl zhotoven z kožešiny a dáma do něho mohla schovat své ruce a v případě potřeby také svého psíka. Přibližně do 20. století byly rukavice běžným a téměř nepostradatelným oděvním doplňkem, s postupem doby se však jejich dekorativní funkce prakticky vytratila. V současné době spočívá hlavní význam rukavic v ochraně před nepřízní počasí, používají se také v různých oborech jako pracovní ochranný prostředek či jako součást sportovního dresu.

Do módy se však opět vracejí i krátké či dlouhé plesové rukavičky, které jednak doplňují a zdobí společenské róby, jednak brání poškození šatů partnera potem z ruky. Společenské rukavice se vyrábějí nejčastěji z glazé či krajky. Glazé je bílá rukavičkářská jircha z kůzlečiny, jehnětiny nebo skopoviny. Pro taneční účely se s oblibou používají i kožené rukavice dámské i pánské ze švédské kůže. Rukavice musí být ve všech ohledech sladěny s róbou. Pokud má dáma krátké šaty, volí krátké rukavice, u dlouhých šatů je naopak nutné obléknout dlouhé rukavice. Rovněž barva rukavic musí být vybírána s ohledem na barvu róby.

Nejčastěji se pro společenské účely prodávají bílé kožené rukavice, krajkové rukavice nebo černé rukavice z kůže. Na zakázku však mohou být ušity i rukavice atypických barev, např. červené, modré, růžové rukavice, zlaté odstíny aj. Zhotovit je lze i z téhož materiálu jako šaty. Společenská etiketa dovoluje dámám ponechat si rukavice i v případě podání ruky. Sundání společenských rukavic je žádoucí pouze při jídle. Kůže je dodnes oblíbeným materiálem i pro vycházkové rukavice. Jako oděvní materiál má několik důležitých výhod. Předně se jedná o přírodní materiál, který je vhodný pro alergiky. Mechanická odolnost a celková životnost je v porovnání s textilními výrobky mnohem lepší. Kůže vstřebává tělesnou vlhkost a současně nepropouští příliš vlhka z vnějšku dovnitř. Dámské i pánské kožené rukavice stejně jako jiné kožené oděvy a doplňky jsou elastické, přiléhavé, ale zároveň i pevné a odolné. Kožený materiál působí teplým dojmem, na dotek je příjemný a má nezaměnitelnou charakteristickou vůni.

Taktéž péče o kožené rukavice a kůži obecně je relativně nenáročná, potřebná je především proto, aby byla co nejdéle zachována ochranná funkce kůže. Ošetření kožené rukavice spočívá v její impregnaci promašťujícími prostředky (vosky, oleje), které napomáhají udržet poddajnost a mechanickou odolnost koženého materiálu. Z hladké kůže se obvykle vyrábí dámské kožené rukavice, pánské rukavice mohou být na dlani opatřeny hrubší broušenou kůží. Obecně lze vycházkové rukavice dle charakteru kůže klasifikovat do pěti základních skupin: 1) Glazé – nejjemnější rukavice s bílým rubem i lícem z kůzlečiny. 2) Nappa – kožené rukavice vyráběné z mnoha surovin, celé podbarvené. 3) Dogs – rukavice s tmavším lícem dobarvené natíráním. 4) Šér – rukavice z jehnětiny a kůzlečiny, mající sametově obroušený rub navrchu. 5) Jelenice – rukavice v přírodní, krémově žluté barvě. Rovněž sportovní a pracovní rukavice jsou vyráběny zcela nebo částečně z pravé kůže. Boxerské rukavice palčáky se např. vyrábějí z buvolí či kozí kůže. Bojovému umění musí však být uzpůsoben i objem výplně. Taktéž cyklistické rukavice jsou zhotovovány z kůže, nejčastěji perforované. Úspěšný je i prodej rukavic motorkářských. Motorkářské a cyklistické rukavice jsou opatřeny chrániči kloubů. Typické také je, že v cyklistice a motorkářství se kromě klasických rukavic používají i kožené rukavice bez prstů. Kromě kůže se k výrobě rukavic používá i řada syntetických materiálů a tkaných i netkaných textilií. Jako náhražka, resp. napodobenina kožených rukavic slouží koženkové rukavice. Koženka je příkladem plastické hmoty PVC.

Velmi příjemným materiálem je i bavlna, která se lépe než kůže hodí např. pro dětské rukavice. Pro zimní sporty a extrémní aktivity jsou vyráběny rukavice se speciální voděodolnou goretexovou membránou. Cena takto ošetřených rukavic je však poměrně vysoká. Pořízení rukavic je nejvýhodnější v letních měsících, kdy prodejci vyhlašují na zimní zboží, tedy i rukavice slevy. Taktéž se v této době vztahuje na rukavice výprodej starých kolekcí zimního zboží. Samotná koupě rukavic si vyžaduje mnoho pozornosti, neboť málokterý zákazník se dostatečně vyzná v číslování velikostí rukavic. Nejjednodušší je navštívit kamenný obchod s kvalifikovaným prodavačem, který je schopen poradit zákazníkovi, jakou velikost rukavic zvolit. Také je zde samozřejmě možné si rukavice přímo vyzkoušet. Problém nastává při využití e-shopů.

Obecně se velikost rukavice určí tak, že se změří obvod pravé ruky přes mírně vyklenuté záprstní klouby. Naměřený obvod ruky pak udává velikostní číslo rukavice, které je nutné vyhledat v přiložené tabulce velikostí, která je obvykle zvlášť vypracována pro pánské a zvlášť pro dámské velikosti rukavic.