NakupniCentrum.cz

Baterie akce, nejlevnější baterie do notebooku, akumulátorové baterie 12v, gp nabíjecí baterie 9v, levné baterie do mobilu, 6v baterie do fotoaparátů, Bosch baterie do aku nářadí, do hodinek, baterie do auta

Provoz současného světa je bezvýhradně závislý na elektrické energii. Jedním z konvenčních zdrojů elektrické energie je baterie. Baterie je obecně systémem dvou elektrod (tj. elektrický vodič, jenž je v kontaktu s nekovovou částí obvodu – což je např. elektrolyt (viz dále)) a elektrolytu (tj. roztok nebo tavenina vodící elektrický proud), v němž v důsledku chemické reakce vznikají volné elektrony. V případě tzv. suchých článků představuje elektrolyt směs chemikálií rozemletých na prášek, akumulátory a některé jiné stejnosměrné zdroje pak využívají elektrolyt kapalný. Napětí baterie je určeno vlastnostmi kovu, z něhož jsou vyrobeny elektrody. Ocelová schránka baterie obsahuje oxid manganičitý a práškový zinek promíchaný s elektrolytem. Vlivem působení zásaditého elektrolytu dojde k chemické reakci, při níž se zinek mění na oxid zinečnatý. Zatímco atomy zinku elektrony uvolňují a stávají se tak kladnými ionty, ionty manganu vázané v oxidu manganičitém naopak elektrony přijímají. K zajištění trvalé činnosti chemického zdroje je nutné tento depolarizovat prostřednictvím látky, s níž reaguje vodík za vzniku vody. Na základě výše popsaného principu pracují všechny typy baterií, ať už se jedná o baterie do hodinek, baterie do auta či klasické tužkové baterie.

Standardní velikosti nejčastěji užívaných baterií jsou tyto: Mignom baterie o průměru 14,5mm a výšce 50,5mm, Baby baterie o průměru 26,0mm a výšce 50,0mm a monočlánek o průměru 34,0mm a výšce 61,5mm. Dále existuje plochá baterie o rozměrech 62x22x67mm a destičková baterie o rozměrech 26,5x17,5x48,5. Baterie můžeme rozdělit také na primární a akumulátorové. Primární články slouží k jednorázovému vybití, zatímco akumulátor lze nabíjet pomocí odpovídající nabíječky. Kvalitní jsou např. nabíjecí baterie GP, ke stálým výrobcům baterií patří také Energizer, Panasonic aj. Běžně činí napětí klasické (např. tužkové) baterie užívané v domácnosti 1,2 V. Technická zařízení, pracovní nástroje (např. elektrické vrtačky, pily apod.) a jiné vybavení tohoto druhu má daleko vyšší napěťové nároky, dle požadavků přístroje se nejčastěji využívají baterie 6V, nabíjecí baterie 9V, akumulátorové baterie 12V. Akumulátor 12V však z daleka nepředstavuje nejvyšší hranici, neboť výjimkou zde není ani napětí 16V. Oblíbené baterie do aku nářadí jsou např. baterie Bosch, či Black and Decker, známými výrobci jsou také Craftsman, Dewalt, FireStorm, Hitachi, Makita, Milwaukee, Panasonic, Ryobi a další. Tyto firmy pokrývají i veškeré další požadavky trhu v oblasti aku nářadí, vyrábějí zmíněné baterie, součástky a jednotlivé díly přístrojů, stejně jako hotové aku nářadí.

Rovněž mobilní telefon je zařízení získávající energii z baterie. Mobil využívá nejčastěji baterie o napětí 3,60V, lze ale objevit i baterie s vyššími hodnotami napětí. V současnosti patří mezi známé firmy vyrábějící baterie do mobilních telefonů LG, Siemens, Nokia a jiné. Jedná se samozřejmě o tytéž společnosti, které vyrábějí i samotné mobilní telefony. Baterie do mobilních telefonů nejsou univerzální ani pro jednu značku aparátů. Jedna baterie obvykle pokrývá potřeby několika typů mobilů jedné značky (např. baterie bl 5c je vhodná pro typy Nokií: E50, E60, N-Gage, N1100, N1101, N1110, N1112, N1600, N2300, N2310, N2600, N2610, N3100, N3120, N3650, N6030, N6085, N6086, N6230, N6230i, N6270, N6600, N6630, N6670, N6680, N6681, N6820, N6822, N70, N71, N72, N7610, N91) apod. Baterie do mobilního telefonu jsou samozřejmě nedílnou součástí každého aparátu, někdy je ovšem nutné tyto po čase vyměnit, neboť je již v důsledku dlouhodobého používání nelze zcela nabít. Pořídit je lze v každé autorizované prodejně, levné baterie do mobilu je možné sehnat i v prodejnách neautorizovaných, a to i on-line.

Dalším žádaným zbožím ve světě baterií je baterie do notebooku. Značek těchto typů baterií je na trhu nespočet. Za všechny jmenujme např. baterie do notebooku Acer, baterie Vega, Panasonic, Sony, Lion či baterie do notebooku Asus. Baterie Asus jsou asijským výrobkem, za nejlevnější baterie do notebooku je považovat nelze, avšak např. ve srovnání s výrobky firmy Panasonic jsou ve většině případů lacinější.

Poptávané jsou samozřejmě také autobaterie a motobaterie. Hojně dovážené jsou k nám z Rakouska např. staniční, startovací či trakční baterie Banner, které obsazují přední příčky v evropských testech. S rozrůstajícími se technickými možnostmi jsou také nezbytností baterie do fotoaparátů. Některé fotoaparáty si vystačí s několika běžnými tužkovými bateriemi, jiné vyžadují speciální baterie do foťáku. Olympus, Canon a řada jiných firem vyrábí kromě baterií do fotoaparátů i baterie do kamery. JVC, Samsung, Nikon aj. jsou rovněž známým výrobcem této techniky. Žádanou komoditou jsou také univerzální záložní zdroje, které umožní nabíjení určitých přístrojů v případě, že nejsou dostupné zásuvky.

Běžné baterie užívané v domácnostech se u nás dají pořídit prakticky kdekoliv, speciální typy baterií potom v odpovídajících obchodech s elektronikou. Objednat je také můžete přímo od výrobce nebo v e-shopu prostřednictvím internetu. Cena se samozřejmě odvíjí především od zvolené značky baterie. Akce typu „3 za cenu 2“ jsou u nás běžnou formou slevy klasických baterií. Kvalitní obchody s tímto zbožím by zákazníkovi kromě nákupu měly umožnit i ekologickou likvidaci starých baterií.